Yüzüğünüzün değeri evliliğinizin geleceği hakkında ne diyor …

nisan-yuzugu-01Bir elmasın ömrünün sonsuza kadar olduğu söylenir. Ancak yeni bir araştırma, nişan yüzüğün elmasın büyüklüğü oranda evliliğin de kısa sürebileceğini gösteriyor.

Araştırmanın yapıldığı üniversitenin ekonomi profesörleri hayatlarının bir döneminde evli olan 3.000 yetişkin ile bir anket gerçekleştiriyor.
Araştırmada, nişan yüzükleri ve düğünlerde büyük paralar harcayan katılımcıların boşanma oranlarının daha yüksek olduğu gözlendi.

İki ana bulgu şunlardır:
1. Nişan yüzükleri için 4.000 ila 8.000 TL harcayan erkeklerde, 1.000-4.000 TL harcayan erkeklere göre boşanma 1.3 kat daha fazlaydı.
Pahalı nişan yüzüklerini kabul eden kadınlarda da boşanma oranlarının daha yüksek olduğu tespit edildi.

2. Düğün harcaması 40.000 TL veya daha fazla olan kadınlar arasında, harcamaları 10.000-20.000 TL olan kadınlara göre 3,5 kat daha yüksek oranda boşanma gözlendi.

İlginç olan, 2.000 TL veya daha az harcama yapanlarda boşanma oranı azalmış, ancak bir nişan yüzüğüne çok az harcama yapanlarda ise tersi bir durum söz konusu. 1.000 TL nin altında nişan yüzüğü harcaması olanlarda çok daha yüksek oranda boşanma yaşandı.

Araştırmacılar, yüksek düğün ve nişan yüzüğü maliyetleri ve boşanma arasındaki ilişkinin, aslında altından kalkamayacakları bir bedelle mükemmel bir gün yaratmak isteyen gelinler ve damatlar üzerinde finansal bir stres yarattığı görüşünde.

Örneğin, yüzük bedeli 4.000 TL nin üzerinde olan kadınlarda, düğün borcu ile ilgili stres şikayeti üç kat daha fazlaydı. Öte yandan, kendi düğünlerinde 2.000 TL den daha az harcamış olanların düğün borcu stresi, %82-93 oranında daha az tespit edildi.

Bütçesi yetmediği halde nişan yüzüğüne yüksek bedeller ödemek gereksiz finansal strese neden olabilir, o halde neden yapılıyor ?

Araştırmacılar bu konuda son elli yıldır reklam kampanyaları, dergi ve şişirilmiş harcamalarla gelin ve damadı harcama tutkusu içerisine sokan, yeni bir standart oluşturan düğün sektörünü suçluyor.

nisan-yuzugu-02Araştırmacılar, nişan yüzüklerini hakkında şu yorumu yapıyorlar:

“Bulgularımız, düğün endüstrisinin başarılı evlilik ile pahalı düğünleri bağlayan mesajının geçerliliğini desteklemek için çok az kanıt sunuyor.”

Ama araştırmacılar henüz maliyetli nikâhın önü kapanmalı demiyorlar. Daha fazla davetlinin bulunduğu (Daha fazla paranın harcandığı değil!) ve bir balayı ile devam eden (hatta ekonomik bir balayı da olabilir!) evliliklerin daha uzun soluklu olduğu görüşünde.